СМЕТНА ПАЛАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯНие защитаваме парите на гражданите
Мисия на Сметната палата
Мисията на Сметната палата е да контролира изпълнението на бюджета и управлението на други публични средства и дейности, като осъществява ефективна, ефикасна и икономична одитна дейност, за да спомогне за подобряване на управлението и отчетността на публичните ресурси.
Визия
Сметната палата, чрез непрекъснато подобряване на качеството на одитната дейност и развитие на професионалната компетентност, е независим гарант за доброто управление и отчетността в публичния сектор.
ОДИТНИ ДОКЛАДИ
Сметната палата извършва четири вида одити - финансови одити, одити за съответствие, одити на изпълнението и специфични одити, във всички области на обществения живот
INTOSAI - Международната професионална организация на ВОИ увеличава доверието във външния одит чрез установяване на международно признати професионални принципи и стандарти, които вдъхновяват и подпомагат Върховните одитни институции за качественото му извършване в интерес на обществеността и други ключови заинтересовани страни.
- Списък на политическите партии, чиито годишни финансови отчети за 2022 г. са представени в Сметната палата в законовия срок – 31.03.2023 г., и отговарят на изискванията за форма, съдържание и начин на представяне на отчета съгласно чл. 34 от Закона за политическите партии;
Сметната палата приема годишна програма за одитната си дейност. Народното събрание може със свое решение да възлага на Сметната палата да извършва до 5 одита годишно извън предвидените в годишната програма.
Сметната палата подържа Единен регистър по Изборния кодекс (ЕРИК) на партиите, коалициите и инициативните комитети, регистрирани за участие в съответния вид избори. В ЕРИК се публикува освен основна информация за участниците в изборите, и имената на дарителите, видът и размерът на направените дарения, декларации за произхода на дарените средства, наименованията на социологическите и рекламните агенции, както и агенциите за връзки с обществеността, с които участниците работят. В 5-дневен срок от откриване на предизборната кампания участниците в изборите изпращат гореизброената информация на Сметната палата на хартиен и електронен носител за включване в регистъра. Всяка новопостъпила по време на предизборната кампания информация се изпраща в 7-дневен срок, за да бъде включена в регистъра.
Българската Сметна палата е една от първите институции след Освобождението.Нейното създаване е предвидено още в Търновската Конституция, приета през 1879 г. През 1880 г. Второто обикновено Народно събрание приема Закона за Върховната сметна палата. Той е обнародван в "Държавен вестник" на 20 декември 1880 г.