19.03.2014 г.

Председателят на българската Сметна палата проф. Валери Димитров се срещна вчера в Брюксел с г-жа Ингеборг Гресле, евродепутат и член на комисията по бюджетен контрол в Европейския парламент, по нейна покана, както и с Михаел Тюрер, председател на комисията, а също и с Йенс Гайер, член на комисията. Професор Димитров е разговарял и с Бодуен Бодро, отговарящ за одитите в кабинета на еврокомисар Алгирдас Шемета.

Председателят на Сметната палата е запознал евродепутатите с предстоящите промени на модела на българската върховна одитна институция, в резултат на които тя ще се депрофесионализира.

 Проблемът заслужава да бъде представен пред Европейския парламент, защото в България Сметната палата одитира не само парите на българския данъкоплатец, но европейски средства. Затова Европейският парламент и Европейската комисия имат интерес България да има независима Сметна палата, заяви пред журналисти проф. Димитров.

 Очевидно идеята е да се замени досегашното ръководство с 9-членна колегия, изградена на партийно-квотен принцип от представители на управляващото мнозинство, посочи още той.

По време на проведената среща с г-жа Ингеборг Гресле, тя е изразила категорична позиция на подкрепа.

Пред журналисти г-жа Ингеборг Гресле каза по повод на промените в закона за Сметната палата:

Много се тревожа, защото България има повече проблеми от останалите държави в Европейския съюз. Имаме нужда от независима и добре работеща Сметна палата, която да заслужава доверие с наблюдението си над изразходването на средствата от националния и от европейския бюджет. Намеренията за промяна на закона са много тревожни. Много се надявам правителството да се въздържи от предприемането на подобни мерки. Моля не правете това, призова Гресле.

 Ще настоявам Европейската комисия да не дава повече средства на България от фондовете на ЕС, ако се приемат обсъжданите законови промени, заяви тя. Искаме България да получава и използва европейските средства, но трябва да бъдем уверени, че с тях нищо няма да се случи и парите ще отидат при онези, които трябва, подчерта  евродепутатът.

В отговор на въпрос дали разглежда промените като политическа намеса, госпожа Гресле посочи, че това е съвсем очевидно. По нейните думи това е отстъпление, доколкото наблюдава нашата страна от 2007 г. насам.

 Искам България да получава средства, но не мога да дам зелена светлина на Европейската комисия, ако нещата продължават така, каза Гресле. Като се позова на данни на "Трансперънси интернешънъл", тя коментира, че положението с корупцията и правосъдието у нас се влошава все повече, защото всяко следващо правителство отменя мерки, предприети от неговите предшественици. Това, което виждам е, че по време на процедурите по присъединяването към ЕС България бе на 64-то място в сферата съдебната сфера и корупцията, а сега – седем години като член на ЕС, тя е на 77-о място. Нещата непрекъснато се влошават, а причината за това е, че всяко следващо правителство отменя мерките, които е приел предходният кабинет.

По време на срещата с проф. Димитров г-н Йенс Гайер също е изразил загриженост и е заявил, че ще изпрати специално писмо до правителството с цел да получи обяснение за готвената промяна на българската Сметна палата.

Евродепутатите, с които се срещнах, са на мнение като мен, че става въпрос за политическа атака за отстраняване на неудобни хора, отстраняване на професионални изисквания и замяната с голяма колегия изградена на партийно-квотен принцип, обобщи срещите си проф. Валери Димитров.  Аз съм от 9 години председател на Сметната палата и не се боря за остатъка от своя мандат, а за действащия модел на независима професионална палата. Това е работещ и доказан модел. Докато моделът, който искат да реставрират, е на партийно обвързана палата с ниски професионални изисквания, която ще бъде много удобна за политическа употреба”, заяви още проф. Димитров пред медиите.

На въпрос на журналистите дали при евентуална смяна на мнозинството ще има следваща Сметна палата и така всяко мнозинство ще я сменя, проф. Димитров каза, че тези прецеденти са опасни и че веднъж установена, една професионална и независима Сметна палата не бива по деструктивен начин да бъде разрушавана и превръщана в институция за политическа употреба. А управляващото мнозинство сега показва, че има нужда от точно такава Сметна палата.