01.07.2025 г.

Председателят Димитър Главчев информира, че в България той се прилага от 20 години

Последващият контрол за изпълнение на препоръките на Върховните одитни институции (ВОИ) след извършените одити, на практика се явява един от най-важните и значими елементи за постигане на реален ефект от тези одити и полза за гражданите и обществото.

Около този извод се обединиха участниците в международната среща на Върховните одитни институции от цял свят, която се проведе от 26 юни до 27 юни 2025 г. в град Пенанк, Малайзия. България бе представена от председателя на Сметната палата Димитър Главчев и Велислава Вълкова, директор на одитна дирекция „Одити за съответствие при финансовото управление“.

По време на срещата бе обсъден и приет работен план в областта на последващия контрол на Международната организация на Върховните одитни институции ИНТОСАЙ за периода 2025 – 2028 г. , като в него бе заложено да се акцентира на обученията чрез споделяне на добри практики и да бъде изработен Наръчник за последващ одит, който да ползват всички одитни институции. Целта е в рамките на този тригодишен период и занапред да се постигне необходимия капацитет за последващ одит, както и да се обсъди и определи подходящ набор от инструменти за прилагането му, тъй като в момента се прилагат разнообразни практики в различните страни.

Председателят на Сметната палата Димитър Главчев обяви, че в Сметна палата у нас последващ контрол се извършва още от 2005 г. Той е заложен и в чл. 50 на действащия в момента Закон за Сметната палата. Сметната палата извършва такъв последващ контрол на всички свои одити, с изключение на финансовите, и публикува докладите на интернет страницата си. Според закона ръководителят на одитираната организация е длъжен да предприеме мерки за изпълнение на препоръките и да уведоми писмено за това председателя на Сметната палата в определен в доклада срок. При неизпълнение на препоръките Сметната палата изпраща доклад с предложения за предприемане на действия съответно на Народното събрание, на Министерския съвет или на общинския съвет. Освен това в тези случаи Сметната палата взема решения за извършване на още последващи проверки до окончателното изпълнение на препоръките.

През 2024 г. са изпълнени 71 процента от дадените общо 573 препоръки от Сметната палата, като това е изпълнение с 14% повече от предходната година.